V případě tohoto ovocného druhu jsou samosprašné odrůdy jen občasným zpestřením sortimentu. Většinou je proto výsadba vhodné opylující třešně nezbytná.

Může za to genetika

Odborníci zabývající se výzkumem kompatibility (snášenlivosti) odrůd třešní zjistili, že za úspěšné opylení a následnou tvorbu plodů odpovídá alela sterility (S). Každá odrůda má takové alely dvě, přičemž obě mají přiřazeno číslo, které vám naznačí, zda jste si koupili správné odrůdy a budete mít úrodu.
Princip je jednoduchý. Pokud mají písmena S odlišná čísla, opylení má být stoprocentní. V případě, že se odrůdy liší jen jedním číslem, výsledek opylení bude 50procentní. To je důvod, proč by si každý zahrádkář měl před nákupem třešňových výpěstků podívat tabulku vhodných "partnerů" nebo se poradit se zkušeným pěstitelům.
třešňové květy

Rozhoduje také čas kvetení

Kromě genetické výbavy odrůd se při výběru zaměřte na čas kvetení. Nenechte se však splést, nemluvíme o ranosti odrůdy v dozrávání, ačkoliv mohou některé rozkvést brzy, dozrají poměrně pozdě.
plody třešně
U nás dobře známá cizosprašná odrůda 'Burl' je v kvetení středně raná, proto pro dosažení bohaté úrody je třeba, aby se v její blízkosti (nejdále 30 m) nacházela třešeň 'Těchlovan', 'Van' či 'Summit'.
Pokud byste vysadili pouze jednu cizosprašnou odrůdu, například jen 'Summit' nebo jen 'Burl', k opylení by nedošlo. Ačkoli naštěstí díky včelám, které létají a přenášejí pyl i ze sousední zahrady, může se vám úroda za předpokladu, že sousedova třešeň je vhodným opylovačem té vaší, přece jen zadařit. Na podobnou sousedskou výpomoc však netřeba spoléhat.
Složitá třešňová kombinatorika odpadá při vysazení již zmíněných samosprašných odrůd třešní, jako je 'LAPINS', 'Sylvia', 'Big Star', 'Celeste' či 'Sweatheart'.
košík třešní

Co jiného ovlivňuje opylení?

Pro správný přenos pylových zrnek na bliznu květu je velmi důležité i počasí. Nízké teploty snižují úspěšnost opylení, chlad zároveň nevyhovuje ani včelám, které během studených dní létají omezeně. Pokud se k tomu přidá déšť nebo vítr, včely se stáhnou a úroda je ohrožena. Neméně nebezpečné jsou pozdní jarní mrazy, které doslova popálí pohlavní orgány květin a v pozdějším stádiu ohrožují i ​​mladé plůdek.

Jak si zajistit bohatou sklizeň třešní?
4.4 (88.57%)14
Kategorie: Hobby